• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #47: Dogecoin'in 10. Yaş Günü, Chainlink Staking v0.2, Düşüş Piyasasında Kayıpları Yönetme Stratejileri

Haftalık Bülten #47: Dogecoin'in 10. Yaş Günü, Chainlink Staking v0.2, Düşüş Piyasasında Kayıpları Yönetme Stratejileri

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

Chainlink (LINK), blockchain olmayan işletmelerin blockchain platformlarına güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan en popüler oracle ağıdır. Bu hafta, merkezi olmayan bilgi işlem platformu Chainlink cephesinde uzun süredir beklenen bir lansman haberi var. 

 • 11 Aralık 2023 tarihinde; Chainlink Staking v0.2 başlatılacak.

Öncelikli Geçiş ve Erken Erişim döneminin ardından, Chainlink Staking v0.2, 11 Aralık Pazartesi günü saat 12:00 ET'de (Türkiye saatiyle 20:00) başlıyor. Chainlink Staking v0.2, 45 milyon LINK'lik genişletilmiş bir havuz boyutuyla birlikte geliyor. Ek olarak 45 milyon LINK, "mevcut dolaşımdaki arzın %8'ini" temsil ediyor. 

Bu yeni sürümle Chainlink (LINK), stake yapanların stake edilen tokenleri daha verimli bir şekilde çekmelerine olanak tanıyan daha esnek bir bağdan çıkarma mekanizması sağlamayı amaçlıyor. Aynı zamanda da güvenlik garantilerini iyileştirmeyi de amaçlanmaktadır.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND), özünde oyuncuların LAND adı verilen dijital araziler satın alabildiği ve diğer kullanıcılarla paylaşmak üzere bu araziler üzerinde deneyimler yaratabildiği 2D bir sanal arazi oyunudur. Sandbox cephesinde bu hafta heyecan verici bir lansman haberi var.

 • 12 Aralık 2023 tarihinde; The Sandbox, oyun içi inşa için yaratıcı araçları geliştirmek amacıyla GM 0.9'u yayınlayacak.

Hem meraklılar hem de uzmanlar için tasarlanan Game Maker 0.9, her zamankinden daha fazla araç, daha fazla olasılık ve daha fazla verimlilik getirecek. Yeni görsel komut dosyası sistemi, daha verimli bir şekilde birleştirilebilecek güçlü yeni oyun mekaniklerini sunacak. Siz de Sandbox'ta inşaat yapmaya başlamak için GM 0.9'u indirin veya güncelleyin. 

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

12 Aralık 2023 - Salı

 • 16:30 TSI : ABD - Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Beklenti:📉)

  Tüketici Fiyat Listesi (CPI), mal hizmetlerindeki fiyat değişimini ölçer. Bu değer tüketici alım trendleri ve ABD enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişken olarak kabul edilir. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif yani boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ise negatif yani ayı piyasasını temsil etmektedir.

13 Aralık 2023 - Çarşamba

 • 10:00: Türkiye Perakende Satışları (Aylık) 🇹🇷 

  Türkiye Perakende satışları, otomobil haricinde mağazalarda satılan belli türlerdeki ürünlerin aylık ölçümünden oluşmaktadır. Bu veri, tüketici güveni ve harcamaları ile ilgili oldukça önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Beklenenden yüksek gelen değer TRY için pozitif/boğa olurken, beklenenden düşük değer TRY için negatif/ayı piyasası olarak yorumlanmaktadır.

 • 16:30 TSI : ABD - Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Beklenti:📉)

  Üretici Fiyat Listesi (PPI) malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçıların karşılaştığı enflasyon oranını belirler. Yukarı yönde eğilim, ABD doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Beklenenden az olan bir değer ise, ABD doları için negatif yani ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

 • 22:00 TSI : ABD - Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması 🇺🇸 

  Yılda 8 kez düzenlenir. Komite oylarıyla faiz oranları ve diğer politik tedbirler, üyelerin ekonomik koşullarla ilgili yorumlarını içerir. Yatırımcılar FOMC'nin yapacağı açıklamalardaki en küçük değişikliklere bile odaklanır. Eğer açıklamalar beklenenden daha agresif ise, çoğunlukla bu senaryo dolar için iyi olmaktadır. Kripto para piyasaları ise kısa vadeli olarak olumsuz etkilenir.

 • 22:30 TSI : ABD - FOMC Basın Toplantısı 🎤 

  FOMC, yılda 8 defa yapılması beklenen planlanmış bir toplantıdır. Kurul, genel olarak ekonomik ve finansal koşulları gözden geçirir. Para politikasının duruşunu belirleyen yetkililer, uzun vadeli fiyat istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerine yönelik riskleri de bu toplantının ardından kamuoyu ile paylaşır.

14 Aralık 2023 - Perşembe

 • 16:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir.

 • 16:30 TSI : ABD - Perakende Satışlar (Aylık) (Beklenti:😐️)

  Bu rapor, perakende seviyesinde satışın değerini belirler. Döviz tüccarları perakende satışına yakın ilgi gösterirler. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ABD doları için negatif/ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Ayının Üstesinden Gelmek: Düşüş Piyasasında Kayıpları Yönetme Stratejileri

Kripto piyasası, fiyatların coşkulu zirvelerden ürkütücü diplere kadar salınabildiği, öngörülemez bir dans gösterisidir. Yeni başlayanların bu karmaşık gösteride sahne alırken, fiyatların düşüş eğiliminde olduğu bir aşama olan ayı piyasası sırasında nasıl incelikle manevra yapılacağını anlaması çok önemlidir.

 1. Stop-Loss Emirleri 💥: Bunları güvenlik ağlarınız olarak düşünün. Bu emir türü, daha derin bir düşüşten önce son çıkıştır. Belirli fiyat noktalarında önceden belirlenmiş satış emirleri belirleyerek olası kayıpları azaltabilirsiniz.

 2. Çeşitli Portföy 💫: Tüm varlıklarınızı tek bir sepete koymayın. Çeşitli varlıkları kapsayan çeşitlendirilmiş bir portföy, tampon görevi görür. Bazı kripto paralar düşerken, diğerleri sabit kalarak dengeyi sağlayabilir.

 3. Türevlerle Korunma 💨: Biraz daha deneyimliler için vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türevler güçlü araçlar olabilir. Olumsuz fiyat değişimlerine karşı koruma sağlayarak pozisyonları hedge etmenize olanak tanırlar.

 4. Uzun Vadeli Vizyon 💦: Roma bir günde inşa edilmediği gibi kripto servetleri de bir günde elde edilmez. Kısa vadeli düşüş trendlerine rağmen, birçok dijital varlık uzun süreler boyunca yukarı yönlü yörüngeler sergiler. Sabır, başarının anahtarıdır.

 5. Panik Satıştan Kaçının 🚨: Piyasadaki çalkantılar ve spekülasyonlar güçlü duygular uyandırabilir. Düşünmeden satış yapma dürtüsüne direnin. Panikle alınan kararlar çoğu zaman pişmanlıklara yol açar.

 6. Fırsatları kollayın 💰️: Ayı piyasası sadece savunmayla ilgili değildir, aynı zamanda saldırıya geçmek için de uygun bir zamandır. Şu anda değerinin altında olan birçok varlık ucuzdan satın alınabilir ve gelecekteki kârlar için zemin hazırlanabilir.

Sonuç olarak; ayı piyasası korkutucu görünse de, doğru stratejilerle donanıldığında bir krizi fırsata dönüşür. Sağduyulu bir şekilde yönünüzü belirleyin ve Koinbox ile en dik inişlerde bile çıkışınızı bulun.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.