• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #44: FTX-Alameda İkilisinin Yeni Hamlesi, Crypto Fest 2023, Tokenomiklerin Deşifresi

Haftalık Bülten #44: FTX-Alameda İkilisinin Yeni Hamlesi, Crypto Fest 2023, Tokenomiklerin Deşifresi

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

Crypto Fest 2023

Crypto Fest, kripto para birimi, değiştirilemez tokenler (NFT'ler), metaverse, Web3 ve merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki en yeni trendler hakkındaki görüşlerinizi paylaşabileceğiniz, dünyanın dört bir yanından sektör uzmanları ve vizyon sahibi konuşmacıları birleştiren dev bir etkinliktir. 

 • 24 Kasım 2023 tarihinde; Crypto Fest, Cape Town/Güney Afrika'da gerçekleştirilecek. 

Crypto Fest 2023 sadece bir etkinlik değil; sizi heyecanla coşturacak unutulmaz bir deneyimdir. Siz de blockchain teknolojisinin ve kripto para birimlerinin hayaller kurmaya yardımcı olduğu, günümüz toplumunun ötesinde bir dünya olan Cryptopia'ya dalmaya hazır olun.

Beta Finance (BETA)

Beta Finance (BETA), Ethereum (ETH) üzerinde kripto para birimleri ödünç almak, ödünç vermek ve açığa çıkarmak için izinsiz bir para piyasasıdır. Kullanıcıların, tokenlerin izinsiz ve otomatik olarak listelenebileceği ve bu tokenleri kısaltabileceği ölçeklenebilir ve erişilebilir bir para piyasasına erişmelerini sağlayan Beta Finance cephesinde bu hafta, heyecan verici bir lansman haberi var. 

 • 21 Kasım 2023 tarihinde; Omni by Beta 13:30 UTC'de (Türkiye saatiyle 16:30) resmi olarak yayına girecek.

Omni protokolü, sıfır bölünme ile tüm teminat ve borç türlerini işleyebilen yeni, birleştirilebilir, dinamik ve daha güvenli bir para piyasasıdır. Ek olarak, yeni protokolün tamamı çok yakında Ethereum (ETH) ana ağında kullanıma sunulacak.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

21 Kasım 2023 - Salı

 • 18:00 TSI : ABD - Mevcut Ev Satışları (Beklenti:📉)

  Doların yükselmesi kripto para sektörünü oldukça derinden etkilediğinden ötürü, ABD çapındaki ev satışları bu konuda oldukça kritik bir önem arz etmektedir. Yukarı yönde gerçekleşecek eğilim, ülkenin para birimine pozitif bir şekilde etki etmektedir. Düşüş yönünde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir diyebiliriz.

 • 22:00 TSI : ABD - Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları 🇺🇸 

  Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları, komitenin yaklaşık üç hafta öncesinde gerçekleştirdiği politika toplantısının detaylı bir kaydıdır. Tutanaklar, FOMC’nin para politikası tutumuna dair önemli bilgiler sunar. Yatırımcılar FOMC'nin yapacağı açıklamalardaki en küçük değişikliklere bile odaklanır. Eğer açıklamalar beklenenden daha agresif ise, çoğunlukla bu durum ABD Doları için iyi olmaktadır. Kripto para piyasaları bu senaryoda kısa vadeli olarak olumsuz etkilenir.

22 Kasım 2023 - Çarşamba

 • 16:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📉)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir.

23 Kasım 2023 - Perşembe

 • ABD - Şükran Günü 🇺🇸 

  Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayındaki dördüncü Perşembe günü kutlanan federal bir bayramdır. Bu tarihte ülkede tüm gün resmi tatil ilan edilir.

 • 14:00 Türkiye - Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Kasım) 🇹🇷 

  Bu rapor, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kısa vadede faiz oranlarını belirler. Faiz oranlarının ayarlanacağı yerin kararı en çok enflasyona bağlı olarak bilinmektedir. Merkez bankasının başlıca hedefi, enflasyon artışlarını yıllık yaklaşık %2’nin üzerine çıktığı zaman fiyat tutarlılığına ulaştırmaktır. Bunlar fiyatları aşağı taşımak için yükselen faiz oranlarını artırarak yanıt verecektir. Faiz oranlarındaki artan bir eğilim ülkenin para biriminde pozitif bir etkiye sahiptir. Beklenenden yüksek bir değer çıkması TRY için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması TRY için negatif/ayı piyasası anlamına gelmektedir.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Tokenomiklerin Deşifresi: Altcoinlerin DNA’sını İncelemek!

🧬 Kripto para birimlerinin karmaşık görünen dünyası, sektöre yeni adım atan yatırımcıları çok fazla kavram ile bunaltmış ve korkutmuş olabilir. Fakat gerçekten işler göründüğü gibi değil. “Tokenomikler” altcoinlerin karanlık okyanusunda bir deniz feneri görevi görür. Peki bu neden bu kadar önemli?

⚡️ Tokenomics, 'token' ve 'economics' kelimelerinin birleşiminden oluşur ve bir kripto para biriminin altında yatan karmaşık ekonomik çerçeveyi ifade eder. Tokenlerin nasıl dağıtıldığı, ekosistem içindeki faydaları ve değerlerini etkileyen faktörler gibi hayati unsurları kapsar. Özünde tokenomik, bir tokenin DNA'sıdır ve kripto piyasasındaki özelliklerini ve davranışını belirler.

💨 Bu kavramı anlamak, Bitcoin dışındaki kripto para birimleri olarak tanımlanan altcoinleri değerlendirirken çok önemlidir. Neden mi? Çünkü kripto sektörü, her biri benzersiz bir değer sunduğunu iddia eden binlerce altcoin ile doludur. Tahmin edersiniz ki hepsi sağlam ekonomik modellerle tasarlanmadı ve bazıları şişirilmiş bir arza sahipken, diğerleri net bir faydadan yoksun olabilir.

💥 Kripto sektörüne ilk kez adım attıysanız, bir altcoinin tokenomik yapısını inceleyebilir ve onun uzun vadeli uygulanabilirlik potansiyeli hakkında fikir edinebilirsiniz. Kıtlığı garanti eden sınırlı bir arzı var mı? Faydası ne? Yalnızca spekülatif mi yoksa ekosistemi içinde somut bir kullanım durumu var mı? Bu soruların yanıtlanması, yatırımcıların altcoinin potansiyel değerini ve büyüme yörüngesini ölçmesine olanak sağlar.

Sonuç olarak, kripto macerasında atılmak isteyenler için tokenomiği anlamak sadece tavsiye değil, aynı zamanda elzemdir. Sayısız altcoini incelemek ve en umut verici ufka sahip olanları seçmek için bir mercek sunar.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.