Haftalık Bülten #43: Poloniex Faciası, Devconnect İstanbul, Hard Fork & Soft Fork

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

Devconnect İstanbul

Devconnect, birlikte öğrenmek, paylaşmak ve ilerleme kaydetmek için bağımsız Ethereum (ETH) etkinliklerinin bir hafta süren bir buluşmasıdır. Bu etkinlik, Ethereum'un en önemli kurucularını, araştırmacılarını ve topluluğunu bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

 • 13 - 19 Kasım tarihleri arasında; Devconnect, İstanbul/Türkiye'de gerçekleştirilecek.

Siz de, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan Devconnect etkinliklerine katılarak, Ethereum'daki trend konular hakkında derin tartışmalar yapabilir ve şu anda çözmeye çalıştığınız sorunlar üzerinde yüz yüze iş birliği yapabilirsiniz. Bir yandan da İstanbul'un zengin tarihini ve kültürünü keşfedebilirsiniz.

Avalanche House İstanbul

Avalanche House, benzer düşünen bireylerle bağlantı kurabileceğiniz, düşündürücü tartışmalara katılabileceğiniz ve en yeni fikirleri keşfedebileceğiniz bir topluluk etkinliğidir. Etkinlikte saygın konuşmacılar, büyüleyici performanslar, interaktif sanat ve oyun aktivasyonları yer alıyor ve hepsi size ilham vermek için özenle seçilmiştir.

 • 14 Kasım 2023 tarihinde; Avalanche House, Devconnect kapsamında İstanbul/Türkiye'ye gelecek.

Ek olarak, etkinlik canlı yayınlanmayacak ancak etkinliği takip eden haftalarda tüm konuşma oturumları YouTube sayfasında yayınlanacak. Siz de Avalanche House İstanbul'un bir parçası olmak için bu olağanüstü fırsatı kaçırmayın.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

14 Kasım 2023 - Salı

 • 16:30 TSI : ABD - Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Beklenti:📉)

  Tüketici Fiyat Listesi (CPI), mal hizmetlerindeki fiyat değişimini ölçer. Bu değer tüketici alım trendleri ve ABD enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişken olarak kabul edilir. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif yani boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ise negatif yani ayı piyasasını temsil etmektedir.

15 Kasım 2023 - Çarşamba

 • 16:30 TSI : ABD - Perakende Satışlar (Aylık) (Beklenti:📉)

  Bu rapor, perakende seviyesinde satışın değerini belirler. Döviz tüccarları perakende satışına yakın ilgi gösterirler. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ABD doları için negatif/ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

 • 16:30 TSI : ABD - Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Beklenti:📉)

  Üretici Fiyat Listesi (PPI) malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçıların karşılaştığı enflasyon oranını belirler. Yukarı yönde eğilim, ABD doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Beklenenden az olan bir değer ise, ABD doları için negatif yani ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

16 Kasım 2023 - Perşembe

 • 16:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir.

17 Kasım 2023 - Cuma

 • 16:30 TSI : ABD - İnşaat İzinleri (Beklenti:📉)

  İnşaat izni, konut piyasasının baş göstergesi olarak kabul edilir. Güçlü mesken aktivitesi, büyük yatırımlar yapmak için yeterli sermayeye sahip olan tüketicileri gösterir ve yapı endüstrisinin sağlıklı olduğunu işaret eder. Yukarı yönde gerçekleşen eğilim, ev yapım sürecinde ilk adımlardan birisi olan iznin elde edilmesini sağlar ve Amerikan doları üzerinde pozitif bir etki yaratır. Aşağı yönde gerçekleşen eğilim ise, Amerikan doları için negatif bir durum oluşturur.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kripto Mutfağındaki Çatallar: Hard Fork ve Soft Forkların Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

⚡️ Kripto para birimlerinin gizemli adasına yolculuğa çıkan genç bir kaşifseniz, dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm iki temel terim var; sert ve yumuşak çatallar. Bu mekanizmaların nasıl işlediğini bilmek, piyasada hassas ve öngörülü bir şekilde gezinmeyi amaçlayan tüm kripto meraklıları için çok önemlidir.

⛓️ Kripto paraların temelini oluşturan blockchain teknolojisinde “çatallanma” kavramı protokolde yapılan değişiklikleri ya da yükseltmeleri ifade eder. Gelin daha detaylı bakalım:

 • Hard Fork (Sert Çatal): Sert çatalı dalın ağaçtan kopup yolundan tamamen sapması olarak düşünebilirsiniz. Bu çatallanma sonucunda, yeni bir kripto para yaratılır ve orijinal iki ayrı blockchain olduğu anlamına gelir.

🚨 Peki böyle bir bölünmeye ne yol açabilir? Öncelikle projenin ekibi veya topluluğundan doğan anlaşmazlıklar veya büyük değişikliklere duyulan ihtiyaç sert çatala sebebiyet verebilir. Örnek olarak; Bitcoin’den doğan Bitcoin Cash (BCH) veya Ethereum’dan doğan Ethereum Classic (ETC) verilebilir.

💨 Yatırımcılar için bu “bir alana bir bedava” kampanyası gibidir, ancak hem orijinal hem de yeni kripto para için piyasa dinamikleri derinden etkilenerek değerleme ve duyarlılığı etkileyebilir.

 • Soft Fork (Yumuşak Çatal): Hard fork aksine soft fork, ağacın dallanmasına benzetilebilir. Kökünden ayrılmaz, protokole değişiklikler veya güncellemeler getirir. Yani ortada yeni bir kripto para yok.

💫 Geriye dönük uyumludur, yani eski düğümler (nodes) yeni işlemleri tanımaya devam eder. Yumuşak çatallar, özellikle güncelleme önemli özellikler veya iyileştirmeler getiriyorsa, yatırımcı duyarlılığını da etkileyebilir.

Sonuç olarak; kripto mutfağında, bu çatallar sadece yemek için değil; dijital ziyafetlerin geleceğini şekillendirmek içindir. Çatallanmalar bir kripto para biriminin yolculuğunda önemli anlardır. Bu değişimlerin farkında olmak, bir yatırımcının piyasada yarattığı dalgalanmalara karşı daha hazırlıklı olmasını sağlar.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.