• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #41: Bitcoin'in Efsanevi Rallisi, Toncoin'den Dünya Rekoru Denemesi, Düzenleyici Değişiklikler

Haftalık Bülten #41: Bitcoin'in Efsanevi Rallisi, Toncoin'den Dünya Rekoru Denemesi, Düzenleyici Değişiklikler

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

Toncoin (TON)

Toncoin (TON), 2018 yılında şifreli mesajlaşma platformu Telegram tarafından geliştirilen merkezi olmayan bir katman-1 (L1) blok zinciridir. Daha sonra terk edilen, TON Vakfı tarafından devralınan ve "Telegram Open Network" yerine "The Open Network" olarak yeniden adlandırılan Toncoin cephesinde bu hafta, bir dünya rekoru denemesi var.

 • 31 Ekim 2023 tarihinde; TON, en hızlı blockchain için dünya rekorunu deneyecek.

TON Blockchain'in ilk halka açık performans testi için siz de yerinizi alın ve saniyede en fazla işlem için mevcut dünya rekorunu kırmaya çalışan TON'u canlı izleme fırsatı elde edin. Türkiye saatiyle 31 Ekim 2023, 15:00'te yapılması planlanan genel ağ performans testi, The Open Network (TON) blok zincirinin güvenilirliğini, ölçeklenebilirliğini ve hızını gösterecek.

Optimism (OP)

Optimism (OP), düşük maliyetli ve neredeyse anlık Ethereum (ETH) işlemlerine olanak sağlamayı amaçlayan bir Katman 2 (L2) protokolü ve akıllı sözleşme platformudur. Optimism cephesinde bu hafta önemli bir duyuru var.

 • 30 Ekim 2023 tarihinde; Optimism, 24.160.000 OP tokeninin kilidini açacak.

24.160.000 OP tokeni, dolaşımdaki arzın yaklaşık %3,03'üne tekabül ediyor. Kilidi açılacak tokenlerin mevcut değeri 32,86 milyon dolardır. Optimism şu ana kadar toplam arzının yalnızca %18'inin kilidini açtı ve son OP tokenleri Mayıs 2027'de açılacak.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

31 Ekim 2023 - Salı

 • 17:00 TSI : ABD - Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Beklenti:📉)

  Bu rapor, ekonomik koşullara bağlı olarak tüketicilerin durumlarını ortaya çıkartır. Daha yüksek ölçümler, daha yüksek tüketici iyimserliğini göstermektedir. Tüketiciler iyimser olduğu zaman ekonomiyi canlandıracak olan malları ve hizmetleri daha fazla satın almaya eğimli hale getirecektir. Belirtilen ölçüm, vadeli işlemde ekonomi için beklentileri değerlendirmek amacıyla karşılık veren kişiye sorulan bir aylık anket ile sonuçlanır.

1 Kasım 2023 - Çarşamba

 • 15:15 TSI : ABD - ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Beklenti:📈)

  Bu rapor; çalışanların bordro verilerine dayalı olarak hazırlanır. Tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsünü gösterir. Beklenenden yüksek bir veri Amerikan doları için pozitif, beklenenden düşük veri ise Amerikan doları için negatiftir.

 • 21:00 TSI : ABD - Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması 🇺🇸 

  Yılda 8 kez düzenlenir. Komite oylarıyla faiz oranları ve diğer politik tedbirler, üyelerin ekonomik koşullarla ilgili yorumlarını içerir. Yatırımcılar FOMC'nin yapacağı açıklamalardaki en küçük değişikliklere bile odaklanır. Eğer açıklamalar beklenenden daha agresif ise, çoğunlukla bu senaryo dolar için iyi olmaktadır. Kripto para piyasaları ise kısa vadeli olarak olumsuz etkilenir.

 • 21:30 TSI : ABD - FOMC Basın Toplantısı 🎤 

  FOMC, yılda 8 defa yapılması beklenen planlanmış bir toplantıdır. Kurul, genel olarak ekonomik ve finansal koşulları gözden geçirir. Para politikasının duruşunu belirleyen yetkililer, uzun vadeli fiyat istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerine yönelik riskleri de bu toplantının ardından kamuoyu ile paylaşır.

2 Kasım 2023 - Perşembe

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:😐️)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir.

3 Kasım 2023 - Cuma

 • 10:00 : Türkiye - Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Beklenti:🤷‍♂️) 🇹🇷 

  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hanehalkı tarafından satın alınan hizmet ve eşyaların fiyatındaki değişim oranını ölçer. Tüketici fiyat endeksi, enflasyondaki değişimleri inceleyerek ortalama bir tüketicinin sabit olarak aldığı mal veya hizmetin maliyetini gözlemlemek için en sık kullanılan göstergedir. Beklenenden yüksek gelen bir ölçüm, Türk Lirası için pozitif/boğa olarak kabul edilirken beklenenden düşük gelen ölçümler negatif/ayı olarak kabul edilir.

 • 15:30 TSI : ABD - Tarım Dışı İstihdam (Beklenti: 📉)

  Tarım endüstrisi haricinde son ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri belirler. Yukarı yönde bir eğilim Amerikan doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Ekonominin sağlığında önemli bir göstergedir.

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Oranı (Beklenti:😐️)

  Son çeyrekte işsizlik ve aktif olarak iş araması olan toplam iş zorunluluğunun yüzdesini belirler. Aşağı yöndeki eğilim Amerikan doları için pozitif bir etkiye sahiptir.

 • 17:00 TSI : ABD - ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Beklenti:📉)

  Kaynak Yönetimi Enstitüsü (ISM), 50’nin üzerinde genişleme gösterimi ile hizmet sektöründe satın alma yöneticilerinin aktivite seviyesini belirlemektedir. Liste oluşturmak için satın alma yöneticileri istihdam, yeni emirler, üretim, sağlayıcıların teslimatları ve envanterler dahil olmak üzere belirli konularda inceleme yapmaktadır. Eşik değer olarak kabul edilen 50’nin üzerinde kalınması halinde büyümenin devam edeceği, negatif senaryoda ise küçülmenin başlayabileceği öngörülmektedir.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kripto Para Piyasasının Görünmez Maşası: Düzenleyici Değişiklikler

🚨 Düzenleyici değişiklikler ile kripto para piyasası arasındaki ilişki özellikle yeni yatırımcılara karmaşık gelebilir. Fakat dünyada sürekli gelişen düzenleyici duruşlar, dijital para birimlerinin kabullenilmesi, kullanımı ve değerlemesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

🌐 Geleneksel finans eskisi kadar ilginizi çekmiyor mu? Kripto paralar merkeziyetsiz bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu merkezi olmama algısı, kontrol mekanizmalarının net olduğu merkezi sistemlere alışkın olan düzenleyiciler için zorluklar yarattı. Kripto para birimleri ana akım kabulüne doğru yolculuğuna devam ederken, düzenleyici etkileri anlamak hem yeni hem de deneyimli yatırımcılar için çok önemlidir.

🏢 Bir hükümet ya da finans kurumu kripto dostu kurallar getirdiğinde, bu topluluğa iyi hisler ve güven duygusu aşılar. Örneğin; bankaların kripto paralarla ilgili hizmetler sunmasına izin verilmesi veya bu varlıkların bir yatırım biçimi olarak meşrulaştırılması, kripto paraların mevcut finansal altyapıya daha kolay entegre olmasına yol açar. Bu tür düzenleyici gelişmeler genellikle daha geniş bir kabul anlamına gelir ve kripto paraların piyasa değerini artırabilir.

⚡️ Öte yandan, katı düzenleyici gelişmeler piyasanın gidişatını tamamen değiştirebilir. Bu tür kısıtlayıcı politikalar, kripto para işlemlerini yasaklamaktan dijital para zulanıza ağır vergiler koymaya kadar uzanabilir. Bunlar sektöre girecek yeni kişileri caydırabilir, eskilerin güven duygusunu zedeleyebilir, mevcut katılımcılar arasında korku yaratabilir ve kripto paraların değerini düşürebilir.

Sonuç olarak; kripto para sektörü muazzam fırsatlar sunar, fakat giriş seviyesi yatırımcılar düzenleyici gelişmelerin farkında olmalıdır. İster destekleyici ister kısıtlayıcı olsun, düzenleyici gelişmeler inkâr edilemez bir şekilde kripto para piyasasının yörüngesini bir anda değiştirebilir.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.