• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #39: Ferrari'den Çığır Açan Hamle, APE Tokenleri İçin Geri Sayım, Piyasalarda Balina Etkisi

Haftalık Bülten #39: Ferrari'den Çığır Açan Hamle, APE Tokenleri İçin Geri Sayım, Piyasalarda Balina Etkisi

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

ApeCoin (APE)

ApeCoin (APE), Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonunun arkasına inşa edilen APE ekosistemini çevreleyen topluluğu güçlendirmek için oluşturulmuş bir yardımcı program ve yönetişim tokenidir. ApeCoin cephesinde bu hafta önemli bir duyuru var.

 • 17 Ekim 2023 tarihinde; ApeCoin, 15.600.000 APE tokeninin kilidini açacak.

15.600.000 APE tokeni, dolaşımdaki arzın yaklaşık %4,23'üne tekabül ediyor. Önde gelen Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonlarının yaratıcısı ve CryptoPunks ile Meebits'in hak sahipleri olan Yuga Labs, APE'yi yeni ürün ve hizmetleri için baş token olarak entegre etmiştir.

EOS (EOS)

EOS (EOS), yüksek performansa, esnekliğe, güvenliğe ve geliştirici deneyimine öncelik veren açık kaynaklı blockchain platformudur. 3. nesil bir blockchain platformu olan EOS cephesinde bu hafta, heyecanla beklenen bir lansman var.

 • 16 Ekim 2023 tarihinde; EOS EVM v0.6.0 piyasaya sürülecek.

EOS EVM v0.6.0 güncellemesi, yalnızca EVM'nin temel altyapısına önemli teknik iyileştirmeler getirmekle kalmıyor, aynı zamanda ekosistemin merkeziyetsiz finans (DeFi) yeteneklerini geliştirmek için yeni bir özellikler paketi de sunuluyor. Belki de bu sürümün en çok beklenen unsuru, kullanıcıların Tether'i (USDT) EOS Native katmanından EOS EVM'ye tamamen güvenilmez bir şekilde köprüleme yeteneğidir.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

17 Ekim 2023 - Salı

 • 15:30 TSI : ABD - Perakende Satışlar (Aylık) (Beklenti:📉)

  Bu rapor, perakende seviyesinde satışın değerini belirler. Döviz tüccarları perakende satışına yakın ilgi gösterirler. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ABD doları için negatif/ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

18 Ekim 2023 - Çarşamba

 • 15:30 TSI : ABD - İnşaat İzinleri (Beklenti:📉)

  İnşaat izni, konut piyasasının baş göstergesi olarak kabul edilir. Güçlü mesken aktivitesi, büyük yatırımlar yapmak için yeterli sermayeye sahip olan tüketicileri gösterir ve yapı endüstrisinin sağlıklı olduğunu işaret eder. Yukarı yönde gerçekleşen eğilim, ev yapım sürecinde ilk adımlardan birisi olan iznin elde edilmesini sağlar ve Amerikan doları üzerinde pozitif bir etki yaratır. Aşağı yönde gerçekleşen eğilim ise, Amerikan doları için negatif bir durum oluşturur.

19 Ekim 2023 - Perşembe

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir.

 • 17:00 TSI : ABD - Mevcut Ev Satışları (Beklenti:📉)

  Doların yükselmesi kripto para sektörünü oldukça derinden etkilediğinden ötürü, ABD çapındaki ev satışları bu konuda oldukça kritik bir önem arz etmektedir. Yukarı yönde gerçekleşecek eğilim, ülkenin para birimine pozitif bir şekilde etki etmektedir. Düşüş yönünde açıklanan veriler ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir diyebiliriz.

 • 19:00 TSI : ABD - FED Başkanı Jerome Powell’ın Konuşması 🎤 

  Fed Başkanı Jerome Powell konuşmasını gerçekleştirecek. Kısa vadeli faiz oranlarının düzenlemesini yapan başkan Powell, Amerikan doları üzerinde diğer herkesten daha fazla etkiye sahiptir. Yatırımcılar, önümüzdeki dönemde izlenecek politika yolu ile ilgili öngörülerinden faydalanmak için bu konuşmayı yakından takip eder.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kriptonun Engin Okyanusunda Gezinmek: Piyasada “Balina” Etkisi!

⚡️ Kripto piyasasının engin okyanusunda “balinalar” bulunur, bunlar elbette bizim bildiğimiz deniz canlıları olanlar değil. Kripto okyanusundaki balinalar, bir varlığın en büyük sahipleridir yani önemli miktarda kripto para birimine sahip kişiler veya kuruluşlardır. Tıpkı adaşlarının okyanusa hükmetmesi gibi, kripto balinaları da finansal okyanusta önemli bir güce sahiptir.

🐳 Balinalar, sahip oldukları önemli miktarlar sebebiyle yaptıkları işlemlerle kripto piyasasını önemli ölçüde etkileme gücüne sahiptir. İster alış ister satış olsun, tek bir devasa işlem kripto para fiyatında ciddi dalgalanmalara sebebiyet verebilir. Örneğin; bir balina elindeki varlığın önemli bir kısmını elden çıkarırsa bu o varlığın fiyatında ani ve keskin bir düşüşe sebep olur.

💨 Eğer yatırıma yeni başlamış bir kripto meraklısıysanız balinaların önemini mutlaka kavramalısınız. Peki acemi yatırımcılar bu devlerin yarattığı dalgaya kapılmalı mıdır? Cevap nüanslıdır, sayfalarca yazılabilir.

💥 Balina faaliyetleri gözlemlenerek yatırım kararı verilmesi elbette caziptir, fakat bu sektörde yeniyseniz tedbirli olmalısınız. Bir balinanın hareketi genelde stratejiktir, derin piyasa içgörüleriyle desteklenir. Dolayısıyla ortalama bir yatırımcı için şeffaf olmayabilir. Balina hareketlerine dürtüsel olarak tepki vermek, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Sonuç olarak; sektöre yeni atılacak kripto meraklılarının, balinaların piyasa üzerinde yaratabileceği derin etkinin farkında olmalıdır. Yine de, kişinin yatırım stratejisi yalnızca bu piyasa devlerinin hareketlerine bağlı olmamalıdır. Kapsamlı bir araştırma, sabır ve psikoloji yönetimi, akıllıca yatırımın temel taşlarıdır.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.