• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #38: El Salvador'un Bitcoin Madencilik Havuzu, Alpha Season 3, Kripto Sektöründe Likidite

Haftalık Bülten #38: El Salvador'un Bitcoin Madencilik Havuzu, Alpha Season 3, Kripto Sektöründe Likidite

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

My Neighbor Alice (ALICE)

My Neighbor Alice (ALICE), araziler satın alabileceğiniz, eşyalar toplayabileceğiniz ve arkadaşlar edinebileceğiniz, çok oyunculu bir kurucu oyunudur. My Neighbor Alice cephesinde bu hafta, oyun severler için heyecan verici bir duyuru var.

 • 9 Ekim 2023 tarihinde; Alpha Season 3 yayınlanacak.

Alpha Season 3 ilerledikçe unutulmaz bir maceraya hazır olun. Yeni "Townhub" özelliği sayesinde, karakterlerinizi tamamen kişiselleştirebileceğiniz ve diğer oyuncularla etkileşimde bulunabileceğiniz önemli noktalar, parklar ve salonlar gibi çeşitli şehir merkezi varlıkları sağlayarak oyun deneyiminizi geliştirecek.

Arbitrum (ARB)

Arbitrum (ARB), Ethereum (ETH) için, işlem hızını artırarak, ölçeklenebilirliği geliştirmeye yardımcı olarak ve gizlilik özellikleri ekleyerek ağın yeteneklerini geliştirmek üzere tasarlanmış bir Katman-2 (L2) ölçeklendirme çözümüdür. Arbitrum cephesinde bu hafta heyecan verici bir gelişme var.

 • 10 Ekim 2023 tarihinde; Arbitrum, sizinle Twitter Spaces'ta buluşacak.

Arbitrum (ARB), Fracton Ventures ile Japonya'daki ekosistemin büyümesini teşvik etmekten heyecan duyuyor. Bu sebeple sizi 9 ET'de (Türkiye saatiyle 16:00) Arbitrum Japonya ile Twitter Spaces'ta tanıştıracak.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

11 Ekim 2023 - Çarşamba

 • 10:00: Türkiye Perakende Satışları (Aylık) 🇹🇷 

  Türkiye Perakende satışları, otomobil haricinde mağazalarda satılan belli türlerdeki ürünlerin aylık ölçümünden oluşmaktadır. Bu veri, tüketici güveni ve harcamaları ile ilgili oldukça önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Beklenenden yüksek gelen değer TRY için pozitif/boğa olurken, beklenenden düşük değer TRY için negatif/ayı piyasası olarak yorumlanmaktadır.

 • 15:30 TSI : ABD - Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Beklenti:📉)

  Üretici Fiyat Listesi (PPI) malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçıların karşılaştığı enflasyon oranını belirler. Yukarı yönde eğilim, ABD doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Beklenenden az olan bir değer ise, ABD doları için negatif yani ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

 • 21:00 TSI : ABD - Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları 🇺🇸 

  Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları, komitenin yaklaşık üç hafta öncesinde gerçekleştirdiği politika toplantısının detaylı bir kaydıdır. Tutanaklar, FOMC’nin para politikası tutumuna dair önemli bilgiler sunar. Yatırımcılar FOMC'nin yapacağı açıklamalardaki en küçük değişikliklere bile odaklanır. Eğer açıklamalar beklenenden daha agresif ise, çoğunlukla bu durum ABD doları için iyi olmaktadır. Kripto para piyasaları bu senaryoda kısa vadeli olarak olumsuz etkilenir.

12 Ekim 2023 - Perşembe

 • 15:30 TSI : ABD - Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Beklenti:📉)

  Tüketici Fiyat Listesi (CPI), mal hizmetlerindeki fiyat değişimini ölçer. Bu değer tüketici alım trendleri ve ABD enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişken olarak kabul edilir. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif yani boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ise negatif yani ayı piyasasını temsil etmektedir.

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yönde oluşan senaryo ise, Amerikan doları için negatif bir etkiye sahiptir diyebiliriz.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kripto Sektörünün Acımasız Dünyasında Güvenle Gezinmek: Likidite!

🌟 Bir varlığın fiyatını önemli ölçüde etkilemeden alınıp satılabilmesinin kolaylığını ifade eden likidite, kripto para birimlerinin vahşi dünyasında hayatta kalabilmek için son derece önemlidir. Bu tanımı kavramak, giriş seviyesindeki bir kripto meraklısı için piyasanın derin mekaniklerinin kilidini açmanın anahtarıdır.

🌪️ Hayal edelim; bir müzayededesiniz ve karşınızda hazine değerinde eşsiz bir parça var. Bu parçayı da en az sizin kadar çok isteyen bir rakibiniz var. Dolayısıyla satın almak için kıran kırana mücadele edeceksiniz ve fiyat çılgınca dalgalanacak. Aynı şekilde parçayı birden fazla kişi isteseydi, artan ilgi ve rekabet nedeniyle parçanın fiyatı sabitlenecekti. Sonuç olarak; yüksek likiditeye sahip bir varlığın çok sayıda alıcısı ve satıcısı olur ve bu da fiyatın nispeten sabit kalmasını sağlar.

⚡️ “Peki bu neden bu kadar önemli?” diye sorabilirsiniz, çünkü yüksek likiditeye sahip bir varlığa yatırım yapmak daha sorunsuz işlemlerin kapısını açar. Bir kripto parayı almaya veya satmaya karar verirseniz, siparişiniz hızlı ve sabit bir fiyattan size temin edilir.

🌈 İkinci olarak da, fiyat manipülasyonu potansiyeli azdır. Likit olmayan bir piyasada, tek bir büyük emir fiyatları büyük ölçüde değiştirebilir. Vicdansız yatırımcılar, değeri yapay olarak şişirebilir veya düşürebilir.

Sonuç olarak; kripto sektörü ana akım finans zirvesine doğu yükselirken, likidite gibi hayati kavramları bilmek çok önemlidir. Bu kavramlar, zeki kripto meraklıları için piyasa dinamikleri hakkında fikir verir ve bilinçli kararlar alma konusunda avantaj sağlar.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.