• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #35: Spot Ethereum EFT Başvuruları, ApeCoin'in Rift Hamlesi, Kripto Yatırımında Psikolojik Önyargılar

Haftalık Bülten #35: Spot Ethereum EFT Başvuruları, ApeCoin'in Rift Hamlesi, Kripto Yatırımında Psikolojik Önyargılar

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

ApeCoin (APE)

ApeCoin (APE), Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonunun arkasına inşa edilen APE ekosistemini çevreleyen topluluğu güçlendirmek için oluşturulmuş bir yardımcı program ve yönetişim tokenidir. ApeCoin cephesinde bu hafta önemli bir duyuru var.

 • 11 Eylül 2023 tarihinde; güncellenmiş ve onaylanmış Rift'in çıkış tarihi paylaşılacak.

ApeCoin ekibi, son testler sırasında Rift'in 7 Eylül'de açılmasını engelleyen birkaç hata keşfetti. Sonuç olarak Rift, herkesin sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlamak için önümüzdeki hafta içinde açılacak.

Enjin Coin (ENJ)

Enjin Coin (ENJ), birbirine bağlı, blockchain tabanlı oyun ürünleri ekosistemi sağlayan bir şirket olan Enjin'in bir projesidir. Oyun geliştiricilerinin oyun içi öğeleri Ethereum (ETH) blok zinciri üzerinde tokenize etmesine olanak tanıyan Enjin cephesinde bu hafta, heyecan verici bir açılış var.

 • 13 Eylül 2023 tarihinde; Enjin Blockchain kullanıma açıklacak.

Singapur saatiyle 19:00'da (GMT+8) kullanıma açılacak Enjin Blockchain, protokol katmanında değiştirilemez token (NFT) işlevleri ile özel olarak oluşturulmuş yeni bir Katman 1'dir (L1). Efinity Matrixchain, Enjin Blockchain'deki öncü matrixchain olarak Enjin Matrixchain'e resmen entegre edilecek

Swap oranları aşağıdaki gibidir:

 1. ENJ geçişi: ERC-20’den 1:1

 2. EFI swap: 4:1'den ENJ'ye

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

12 Eylül 2023 - Salı

 • 10:00: Türkiye Perakende Satışları (Aylık) 🇹🇷 

  Türkiye Perakende satışları, otomobil haricinde mağazalarda satılan belli türlerdeki ürünlerin aylık ölçümünden oluşmaktadır. Bu veri, tüketici güveni ve harcamaları ile ilgili oldukça önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Beklenenden yüksek gelen değer TRY için pozitif/boğa olurken, beklenenden düşük değer TRY için negatif/ayı piyasası olarak yorumlanmaktadır.

13 Eylül 2023 - Çarşamba

 • 15:30 TSI : ABD - Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Beklenti:📈)

  Tüketici Fiyat Listesi (CPI), mal hizmetlerindeki fiyat değişimini ölçer. Bu değer tüketici alım trendleri ve ABD enflasyon değişimini ölçmek için kullanılan önemli bir değişken olarak kabul edilir. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif yani boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ise negatif yani ayı piyasasını temsil etmektedir.

14 Eylül 2023 - Perşembe

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yöndeki eğilim ise, Amerikan doları için negatif bir etki yaratır diyebiliriz.

 • 15:30 TSI : ABD - Perakende Satışlar (Aylık) (Beklenti:📉)

  Bu rapor, perakende seviyesinde satışın değerini belirler. Döviz tüccarları perakende satışına yakın ilgi gösterirler. Beklenenden yüksek bir değer çıkması ABD doları için pozitif/boğa, beklenenden düşük bir değer çıkması ABD doları için negatif/ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

 • 15:30 TSI : ABD - Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Beklenti:📈)

  Üretici Fiyat Listesi (PPI) malların ve hizmetlerin satın alımı sırasında imalatçıların karşılaştığı enflasyon oranını belirler. Yukarı yönde eğilim, ABD doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Beklenenden az olan bir değer ise, ABD doları için negatif yani ayı piyasası olarak kabul edilmektedir.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kripto Para Yatırımında Psikolojik Önyargılar: Duygularınızı Etkin Yönetin!

⚡️ Kripto para sektörü yapısı gereği dinamiktir ve büyük dalgalanmalar yaşayabilir. Dolayısıyla, bir yatırıma karar vermek veya bir varlığı satın alıp satma sürecinde vereceğiniz karar, psikolojinizden ciddi bir şekilde etkilenebilir. Bunlardan dördü özellikle giriş seviyesi meraklıları arasında yaygındır: doğrulama yanlılığı, kaçırma korkusu (FOMO), kayıptan kaçınma ve aşırı güven.

🧐 Kişinin kendi inançlarını, düşüncelerini ve varsayımlarını destekleyen ya da teyit eden bilgileri öne çıkarma eğilimi olan doğrulama yanlılığı, yatırımcıların belirli bir varlığın potansiyel risklerini ve ödülleri değerlendirdiği objektif bakışı engelleyebilir. Yatırımcılar, çeşitli kaynaklardan bilgi toplamaya çalışmalı ve kendi önyargılı fikirleriyle uyumlu verilere yönelme dürtüsüne karşı direnmelidir.

📊 Finansal piyasalarda büyük bir fırsatı kaçırma korkusunu ifade eden FOMO ise yeni gelişen trendlere katılmak için acele ederken yanlış kararlar vermenize sebep olabilir. Başarılı bir yatırım, her fırsatı kovalamak değil, dikkatli araştırma, sabır ve özenli risk yönetimi gerektirir. Dolayısıyla acele karar vermeden ve her kripto para biriminin üzerine düşünmeden atlama dürtünüze karşı gelmeye gayret gösterin.

⚠️ Bir başka önemli önyargı ise kayıptan kaçınmadır. Genellikle yatırımcılar, eşdeğer kazançlar elde etmek yerine kayıplardan kaçınmayı tercih eder. Bu, fiyatı kırmızıda işlem gören bir kripto para birimini uzun süre portföyünüze tutmak gibi zararlı kararlar vermenize yol açabilir. Yatırımda doğru strateji çok önemlidir. Dolayısıyla yatırımcılar, bir yatırım beklendiği gibi sonuçlanmadığında net çıkış stratejileri oluşturmalıdır.

💨 Aşırı güven ise bir yatırımcının varlığın fiyat hareketlerini doğru tahmin etme becerisine olan inancının sonsuz olmasıdır. Bu, risk yönetimini doğru yapamamanızı çünkü hiç kaybetmeyeceğinizi düşünmenize yol açar. Fakat yatırımcının öngörü yetenekleri konusunda alçakgönüllü olması, akıllıca olmayan yatırım kararları verme riskini azaltmaya yardımcıdır.

Sonuç olarak; tüm bu psikolojik önyargıların üstesinden gelmek, başarılı ve etkili kripto para yatırım stratejisinin önemli bir adımıdır. Yatırımcılar, bunları tanıyıp psikolojisini yöneterek daha rasyonel kararlar alabilir. Yatırım yalnızca sayısal verileri yorumlama yeteneği ile ilgili değil, psikolojik dinamikleri anlamak ve etkin yönetmekle de ilgilidir.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.