• K-Labs Research & Insight
 • Posts
 • Haftalık Bülten #33: Shopify-Solana Pay Entegrasyonu, World Blockchain Summit, Kripto Vergi Uygulamaları

Haftalık Bülten #33: Shopify-Solana Pay Entegrasyonu, World Blockchain Summit, Kripto Vergi Uygulamaları

Geçen haftanın gündemi, kriptoda dikkat çeken gelişmeler, ekonomik ajanda, NFT pazar trendleri ve yatırımcılıkta ilk adımlar...

Sponsored by KoinBlockeX Capital

😎 Kripto paraların dinamik dünyasından en son ve en harika gelişmeleri derlediğimiz bültenimizin bu haftaki sayısına hoş geldiniz!

💪 Dijital çağ gelişmeye devam ederken, kripto para piyasaları sürekli olarak gelişmektedir. Görevimiz sizi bu heyecan verici finansal enstrümanlara hazırlamaktır. İster deneyimli bir yatırımcı, ister kriptoya yeni başlamış biri olun, bültenimiz ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bilgiler sunmaktadır.

🚀 Kemerlerinizi bağlayın ve bu haftanın önemli gelişmelerine geçelim!

❤️ Bizlere destek ve motivasyon vermek için bizi takip edebilir, etkileşime geçebilir ve bir üst sekmeden bu bülteni paylaşabilirsiniz.

👉️ Kripto para sektörü son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken, bilgi sahibi olmak ve önünüzde uzanan fırsatları kucaklamak çok önemlidir. Bu sayıda, geçen haftanın en önemli kripto para haberlerini inceleyerek, sizi bu heyecan verici finansal sınırda bilinçli kararlar vermeniz ve inanılmaz olasılıkları yakalamanız için gereken bilgilerle donatacağız.

👉️ Sürekli gelişen kripto para piyasalarında olağanüstü ilerlemeler finansal ortamı yeniden tanımlamaya devam ediyor. Yalnızca finansın geleceğini değil, aynı zamanda küresel ekonomiyi de şekillendiren haftanın dikkat çeken gelişmelerini sizler için derledik.

World Blockchain Summit

World Blockchain Summit, küresel sektör uzmanlarından bilgi edinebileceğiniz, kariyer gelişiminizi hızlandırabileceğiniz, sektörünüzde uzmanlaşabileceğiniz, sektör liderleriyle iletişim kurabileceğiniz dünyanın en uzun soluklu blockchain zirve serisidir.

 • 2 ve 3 Eylül 2023 tarihleri arasında; Singapur'da bulunan şık bir otelde World Blockchain Summit etkinliği gerçekleştirilecek.

Marina Bay Sands Singapur'da gerçekleştirilecek etkinlikteki konuşmacılar arasında; Coinbase, Algorand Foundation, The Sandbox (SAND), Nordek, Ripple, EMURGO, Crypto.com ve W3GG gibi kripto para ve blockchain sektörünün yıldız şirketlerinden önemli isimler yer alıyor.

Synthetix Network (SNX)

Synthetix (SNX), kripto para ekosistemini genişletmek için oluşturulmuş merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür. SNX ise protokolün yerel tokenidir. Protokolde bu hafta, konsey üyelerinin seçimleri hakkında önemli bir duyuru var.

 • 30 Ağustos 2023 tarihinde; Synthetix Konseylerinin (Spartan, Hibeler, Hazine ve Elçi Konseyi) bir sonraki dönemi için oylama süresi sona erecek.

 1. 17 Ağustos: Adaylıklar açıldı.

 2. 21 Ağustos: Oylama başladı.

 3. 30 Ağustos: Oylama sona erecek ve adaylıklar kapanacak.

Synthetix'teki konseylerin her biri, Synthetix protokolünün yürütülmesinde farklı ve hayati bir role sahiptir. Ek olarak, seçilen tüm konsey üyeleri, Synthetix Hazinesinden ayda 2.000 SNX tutarında aylık maaş alacak.

🎯 Yukarıdaki yenilikler gibi daha fazla gelişmeyi keşfetmeniz için hazırladığımız kapsamlı içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

29 Ağustos 2023 - Salı

 • 17:00 TSI : ABD - Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Beklenti:📉)

  Bu rapor, ekonomik koşullara bağlı olarak tüketicilerin durumlarını ortaya çıkartır. Daha yüksek ölçümler daha yüksek tüketici iyimserliğini göstermektedir. Tüketiciler iyimser olduğu zaman ekonomiyi canlandıracak olan malları ve hizmetleri daha fazla satın almaya eğimli hale getirecektir. Belirtilen ölçüm, vadeli işlemde ekonomi için beklentileri değerlendirmek amacıyla karşılık veren kişiye sorulan bir aylık anket ile sonuçlanır.

30 Ağustos 2023 - Çarşamba

 • 30 Ağustos Zafer Bayramı 🇹🇷 

  30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için her yıl kutlanan resmî ve ulusal bir bayramımızdır.

 • 15:15 TSI : ABD - ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Beklenti:📉)

  Bu rapor; çalışanların bordro verilerine dayalı olarak hazırlanır. Tarım dışı, özel istihdam alanlarındaki aylık istihdam değişimi ölçüsünü gösterir. Beklenenden yüksek bir veri Amerikan doları için pozitif, beklenenden düşük veri ise Amerikan doları için negatiftir.

31 Ağustos 2023 - Perşembe

 • 10:00 Türkiye - Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)(Beklenti: 🤷‍♂️)

  Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GDP), ülkemizdeki ekonomik hareketlerin boyutunu ve ekonominin sağlığını göstermektedir. Çeyrek oranda GDP'deki değişim, ekonominin büyüdüğünü ortaya koyar. Beklenenden yüksek değer TRY için pozitif, beklenenden düşük bir değer ise TRY için negatif olarak kabul edilmektedir.

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları (Beklenti:📈)

  Son geçen hafta içerisinde işsizlik sigortası için kayda geçmiş olan bireylerin sayısını belirler. Genel anlamda bir işsizlik göstergesidir. Aşağı yöndeki eğilim çalışan insanların daha fazla para harcama eğiminde olduğunu ve tüketimin arttığına işaret eder. Amerikan doları için pozitif bir etkisi vardır. Yukarı yöndeki eğilim ise, Amerikan doları için negatif bir etki yaratır diyebiliriz.

1 Eylül 2023 - Cuma

 • 15:30 TSI : ABD - Tarım Dışı İstihdam (Beklenti:📉)

  Tarım endüstrisi haricinde son ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri belirler. Yukarı yönde bir eğilim Amerikan doları için pozitif bir etkiye sahiptir. Ekonominin sağlığında önemli bir göstergedir. Aşağı yönde gerçekleşen veriler ise Amerikan doları için negatif bir sonuç oluşturur.

 • 15:30 TSI : ABD - İşsizlik Oranı (Beklenti:😐️)

  Son çeyrekte işsizlik ve aktif olarak iş araması olan toplam iş zorunluluğunun yüzdesini belirler. Aşağı yöndeki eğilim Amerikan doları için pozitif bir etkiye sahiptir.

Her gün yeni bir şey öğrenin !

Güne, haberleri okumayı keyifli bir hale getiren Koinbox ile başlayın.

Koinbox, her sabah en önemli haberleri hızlı bir şekilde yayına alır. Haftanın 2 günü size bunları özetler ve doğrudan gelen kutunuza gönderir. Böylece işe giderken veya sabah kahvenizi yudumlarken, içeriklerimizi hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sıkıcı ve yoğun olabilen geleneksel haberlerin aksine, Koinbox okumak eğlencelidir. En iyi kısmı? Tamamen ücretsizdir ve sadece 3 dakika sürer.

Kripto Para Yatırımına Yeni Başlayanlar İçin Pusula: Kripto Vergi Uygulamaları ve Önemi

📝 Kripto para birimlerine yatırım yapmaya yeni başlayanlar için, kripto vergi uygulamalarını kavramak ve bilmek çok önemlidir. Her ülkede böyle bir düzenleme olmasa da, kripto para birimleri kazançları için vergi verilmelidir. Biliyorsunuz, kripto para birimlerinin çıkış amacı tamamen merkeziyetsiz kalmak ve dış etkenlerden etkilenmemektir.

⚡️ Kripto para birimleri, her ne kadar merkezi olmayan dijital para, sınırsız işlemler ve sermaye büyümesi için olağanüstü potansiyel ile karakterize edilen yeni bir finansal ortam yaratmış olsa da, tıpkı diğer yatırım enstrümanlarında olduğu gibi, getirilerinizi önemli ölçüde etkileyebilecek vergi etkileri taşır.

🌈 Birçok yerde, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya XRP gibi kripto para birimleri, vergi açısından mülk olarak kabul edilir. Dolayısıyla bu varlıkların satılması, satın alınması ve ticaretinin yapılmasından doğacak kazançlar, vergiye tabi olarak sermaye kaybına yol açabilir. Kripto para “madenciliği” de ve bunları ödeme olarak almak bile vergiye tabi gelir olarak görülebilir. Peki, vergi yönetimimizi nasıl yapacağız?

💦 Kripto para yatırımının temel kuralı, tüm ticari işlemlerinizin titiz bir şekilde kaydını tutmaktır. Bu kayıtlar genellikle, varlığın alım ve satım tarihlerini, yerel para birimi cinsinden değerleri ve işlemin niteliğine ilişkin ayrıntıları içerir. Bu ayrıntıları bilmek, hem vergi hesaplamasını kolaylaştırır hem de vergi beyannamenizin sorgulanması durumunda önemli kanıtlardır.

🪄 Vergi düzenlemeleri ve oranlar her ülkede farklılık gösterebilir, hatta bazı ülkelerde vergi ile ilgili düzenlemeler yoktur. Örneğin, bazı ülkeler kripto parala birimlerinin mülk olarak vergilendirirken, diğerleri bunları bir gelir biçimi olarak vergilendirebilir veya hiç vergilendirmeyebilir. Bu sebeple, yatırımcıların bulundukları ülkedeki geçerli olan vergi düzenlemelerini bilmesi çok önemlidir. Bu noktada bir vergi uzmanına danışmak sizin için faydalı olabilir.

💫 Vergi düzenlemelerinin dinamik yapısı, kripto para birimlerinin yeniliği ile birleştiğinde yatırımcılar için karmaşık bir ortam yaratabilir. Fakat korkmayın, özenli kayıt tutma, yerel vergi yasalarını bilme ve profesyonel tavsiye ile kripto vergi ortamında güvenle gezinebilirsiniz.

⌛️ Vergilerin, kripto para yatırımı yolculuğunuzda sonradan akla gelen bir şey olmadığını, aksine yatırımınızın net getirisini etkileyebilecek kritik bir faktör olduğunu unutmayın. Bu sebeple, akıllı ve profesyonel yatırımcı her zaman vergi bilincine sahiptir.

👉️ Dijital sanat ve Blokchain teknolojisinin çarpıştığı NFT pazarı ekosistem olarak yeni bir çağın zirvesinde. Yetenekli sanatçılardan vizyon sahibi koleksiyonerlere kadar, sanat, teknoloji ve ticaretin yakınsamasına tanık oluyoruz. Bu büyüleyici dünyada geçtiğimiz hafta yapılan satışlar inkar edilemez derecede ilgi çekiciydi.

Bu bülten içeriklerinde yer alan haberler, yorumlar, tavsiyeler ve bilgiler güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiştir. Herhangi bir yatırım, finansal, yasal, düzenleyici, muhasebesel, vergisel veya benzeri tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır. Paylaşılan bu bilgilerin hatalı, eksik olmasından veya ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan firmamız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kripto paralar yüksek derecede risk içeren yatırımsal enstrümanlar olup, her yatırımcının mutlak koşul ile kendi araştırmalarını yapması ve bilinen tüm ticari riskleri kabul ederek işlem açması gerekmektedir. Olası açılabilecek ticari işlemlerde anaparanın kaybı da dahil olmak üzere her zaman kayıp olasılığı vardır.

Join the conversation

or to participate.